III Konferencja Samorządów Uczniowskich

27 września 2017

W środę 20 września 2017 roku Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie wziął udział w III Konferencji Samorządów Uczniowskich, zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej na terenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Konferencja odbywała się w ramach II Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Tematem przewodnim była „Praktyka, czyli Samorządy w działaniu”.
Młodzi aktywiści z Gdańska, Gdyni i Działdowa zastanawiali się, jak zwiększyć wpływ samorządów uczniowskich na życie szkoły i jak skutecznie działać przy niskich budżetach. Dzielili się doświadczeniami i niesamowitymi pomysłami.

Konferencję zorganizowano w formie „open space”. Uczennice i uczniowie sami wybrali tematy do rozmowy: jak zdobyć finanse na działanie samorządów uczniowskich;
jak zaangażować młodzież do większej aktywności; jak zmienić wizerunek samorządu, wreszcie - jak zmienić relacje z nauczycielami.

Nasze uczennice nawiązały kontakty z aktywistami z innych szkół. Wróciły zadowolone. Podzieliły się doświadczeniami z koleżankami i kolegami. Są przekonane, że w naszej szkole można działać na wiele interesujących sposobów, realizować uczniowskie pasje w różnych dziedzinach - niekoniecznie tylko w patetycznie i  " na poważnie".

Korzystając z okazji, odwiedziliśmy, otwarte dla zwiedzających 23 marca 2017r., Muzeum II Wojny Światowej – miejsce niezwykłe. Obejrzeliśmy wystawę główną, podzieloną na bloki tematyczne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Opowiadają
o tragicznych doświadczeniach II wojny światowej, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach
i zwykłych ludziach.

Niesamowite wrażenie wywarły na nas sale prezentujące życie codzienne
w czasie wojny i relacje świadków tamtych wydarzeń.

Czas w Gdańsku spędziliśmy aktywnie, ale przede wszystkim pożytecznie. Zamierzamy wrócić tam za rok i wziąć udział w IV Konferencji Samorządów Uczniowskich.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego:

Beata Sontowska i Hanna Cierkowska