Szkoła Podstawowa nr 3 w Działdowie

Program dla szkół ( mleko, warzywa i owoce)

TERMINARZ  DOSTARCZANIA  OWOCÓW  DO  SZKOŁY                     

II  SEMESTR  - ROK SZKOLNY 2017/2018

(PROGRAM  DLA  UCZNIÓW KLAS I-V)  

  Dni dostarczania owoców i warzyw: wtorki i czwartki


 

d a t a

m i e s i ą c

rodzaj  dostawy

13

 

luty 2018r.

 

 

Komponent owocowo-warzywny

15

20

22

27

1

 

marzec 2018r.

 

Komponent owocowo-warzywny

6

8

13

15

10

 

kwiecień 2018r.

 

Komponent owocowo-warzywny

12

17

19

24

26

8

maj 2018.

 

Komponent owocowo-warzywny

10

15

17

 

 

 

 

 

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi ilości porcji owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach „Programu w szkole” prosimy Szanowni Państwo,

o przekazanie poniższych informacji rodzicom dzieci uczęszczających do prowadzonej przez Państwa szkoły podstawowej.

Uprzejmie informujemy, że od roku szkolnego 2017/2018 został uruchomiony nowy „Program dla szkół” w miejsce dotychczas realizowanych programów „Owoce
i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. W programie mogą uczestniczyć dzieci uczęszczające do klas I-V szkół podstawowych.

W ramach programu dzieci mogą bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz brać udział w działaniach edukacyjnych przeprowadzanych przez szkoły podstawowe mających poprawić wiedzę uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności i rolnictwa oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.

Produkty owocowo-warzywne objęte programem to:

<![if !supportLists]>·       <![endif]>owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki

<![if !supportLists]>·       <![endif]>warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki

<![if !supportLists]>·       <![endif]>soki: owocowe, warzywne, mieszane

W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 4 porcje owoców i warzyw. Łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo - warzywnego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 45.

Produkty mleczne objęte programem to:

<![if !supportLists]>·       <![endif]>mleko białe

<![if !supportLists]>·       <![endif]>jogurt naturalny

<![if !supportLists]>·       <![endif]>kefir naturalny

<![if !supportLists]>·       <![endif]>serek twarogowy

W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępnia się co najmniej 3 porcje mleka i przetworów mlecznych. Łączna liczba porcji mleka i przetworów mlecznych otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu mlecznego w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 wynosi 40.

Ponadto, przypominamy szkołom, że zgodnie zWarunkami udziału w „Programie dla szkół”za jakość owoców i warzyw lub mleka i przetworów mlecznych udostępnianych dzieciom w ramach programu odpowiedzialność ponoszą zatwierdzeni dostawcy, którzy dostarczają porcje owocowo-warzywne lub mleczne do szkół. Szkoła podstawowa uczestnicząca w programie zobowiązana jest m.in.
do każdorazowego sprawdzenia ilości i jakości dostarczonych przez dostawcę produktów. W przypadku, gdy dostarczone owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne nie spełniają wymagań jakościowych lub ich wygląd/zapach budzą jakiekolwiek wątpliwości dotyczące świeżości i przydatności do spożycia nie powinny zostać przyjęte przez szkołę. Szkoła ma obowiązek odmówić przyjęcia tych produktów i zgłosić taką sytuację do dostawcy i Oddziału Terenowego KOWR. Natomiast dostawca zobowiązany jest do wymiany wadliwej partii produktów.

Jednocześnie informujemy, że szczegółowe informacje dotyczące warunków uczestnictwa w „Programie dla szkół” można uzyskać na stronie internetowej http://www.kowr.gov.pl/.

 

                                                                                    Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

                                                                                      Departament Wspierania Konsumpcji