Ogloszenia

Z związku z organizacją egzaminu ósmoklasisty 2019
25 września 2018r. o godz. 17.00 na sali gimnastycznej odbędzie się
zebranie Rodziców, podczas którego zostaną Państwo zapoznani
z procedurą egzaminu oraz dostosowaniami dla uczniów
ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Dokonają również Państwo w imieniu dzieci wyboru
języka obcego, do którego przystąpi młodzież.

Wypełnienie deklaracji jest niezbędne
w procedurze przystąpienia do egzaminu.

Drodzy i Szanowni,

w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy telewizja była jeszcze czarno–biała i nie w każdym domu był telewizor, dzieci wieczorem niecierpliwie czekały na bajkę – dobranockę, w której występowały dwie kukiełki – Jacek i Agatka.

Nie było wtedy tylu kanałów telewizyjnych ani tak wielu programów dla dzieci. Dlatego „Dobranocka” była bardzo wyczekiwana przez wszystkie dzieci, także te przebywające w szpitalach. Kiedy więc autorka programu – Wanda Chotomska spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą jeden z chłopców zaproponował, żeby Jacuś dostał jakiś medal za to, że przynosi dzieciom radość. Tak powstał pomysł Orderu Uśmiechu. Został rozpisany wielki konkurs na projekt odznaczenia. Wygrała go dziewięcioletnia Ewa Chrobak z Głuchołaz, która zaproponowała znane dzisiaj wszystkim uśmiechnięte słoneczko na niebieskim tle.

W tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia Orderu Uśmiechu, odznaczenia, któremu te rangę międzynarodową nadał Sekretarz Generalny ONZ. Jego historia opowiada nam o losach najmłodszych na przestrzeni ostatnich pięciu dekad, a także historię ludzi, którzy bezinteresownie przeganiali chmury z nieba, by odsłonić najmłodszym promienie słońca, sprawiając, że na ich twarzach pojawiał się uśmiech i nadzieja.

Od tego czasu Kawalerami Orderu Uśmiechu zostało ponad 1000 osób z niemal wszystkich krajów świata. Dzieci doceniły ich serce, troskę i zwykłą ludzką życzliwość. W tym zaszczytnym gronie znalazły się osoby wszystkim dobrze znane jak papieże Franciszek i Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Dalajlama XI, królowa Szwecji Sylwia, Jerzy Stuhr czy Malala Yousafzai, ale także mniej znane i równie wybitne postacie działające w środowiskach lokalnych.

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu ma przypominać, że dzieci mają swoje prawa, a jednym z najważniejszych jest możliwość wyrażania własnego zdania. Jego wyrazem jest możliwość nagrodzenia Orderem tych dorosłych, którzy dbają o ich szczęście. Tego Orderu nie można otrzymać w żaden inny sposób niż działając na rzecz najmłodszych – to właśnie oni muszą napisać wniosek i przedstawić go Międzynarodowej Kapitule Orderu Uśmiechu.

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu powinien być świętem radosnym. Dlatego bardzo cieszy mnie tradycja, że 21. września w małych i większych miejscowościach organizowane są barwne korowody, a dzieci z uśmiechem przypominają o swoich przyjaciołach, których uhonorowały Orderem Uśmiechu.

Życzę Wam, aby ten dzień i każdy kolejny upływał pod znakiem radości i uśmiechu, nawet wtedy, gdy trzeba będzie wypić sok z cytryny!

Ze słonecznymi pozdrowieniami

Marek Michalak

Wyprawka pierwszoklasisty

Co potrzebne będzie w plecaku?

×3 naostrzone ołówki średniej twardości,

× kredki ołówkowe i świecowe,

× temperówka z pojemniczkiem, gumka, linijka, nożyczki, klej w sztyfcie,

×2 zeszyty w kratkę i 2 zeszyty w kolorową liniaturę,

× notes lub zeszyt do korespondencji,

× strój na w-f (biała koszulka, krótkie sportowe spodenki, halówki).

Co pozostawimy w szkole?

× teczkę zapinaną na gumkę – podpisaną,

× farby plakatowe, 2 różnej grubości pędzle, kubek – podpisane,

× plastelinę – podpisaną,

× 2 bloki techniczne białe i 2 techniczne kolorowe, wycinanki,

× patyczki, miarę krawiecką, 5 kostek do gry, liczydełko,

× ryzę wielokolorowego papieru (dziewczynki), białego papieru (chłopcy)

× pudełko chusteczek higienicznych.